Potencijalne uštede u peletiranju drveta: Veličina čestica je ključna
Velika prednost KAHL tehnologije ravne matrice u odnosu na tehnologiju presa sa prstenastom matricom, sastoji se u činjenici da je zahvaljujući efektu dodatnog drobljenja, moguće proizvoditi pelete i od krupnijih čestica. Ovo je naročito primetno kada se peletiraju vlaknasti materijali kao što je drvo i ovo svojstvo pruža značajnu ekonomsku prednost. Stoga se postavlja pitanje: da li je suvo mlevenje pomoću klasičnog mlina čekićara pre peletiranja uopšte neophodno? Odgovor je, da u mnogim slučajevima ovaj proizvodni korak više nije potreban zahvaljujući KAHL tehnologiji ravne matrice! Za proizvođače peleta, to znači da postoji ogroman potencijal za uštede u ključnim merilima kao što su investicije, potrošnja energije, operativni troškovi i troškovi održavanja.
Ovo se posebno odnosi na pelete bez zahteva za veličinom čestica. Takvi peleti se obično sagorevaju kao celi peleti u domaćinstvima - na primer komercijalni peleti koji ispunjavaju standard EN Plus. Ovo se takođe odnosi na pelete koji se koriste u postrojenjima za kombinovanu toplotnu i električnu energiju (CHP) ili sličnim aplikacijama. Obim tržišta za ovu vrstu peleta je ogroman: globalni obim proizvodnje od oko 14 miliona tona za EN Plus sertifikovane pelete za 2023. godinu.
Utvrđeno, ali skupo.
Dizajn postrojenja za peletiranje koji se koriste u proizvodnji drvenih peleta sa prstenastim sistemima u Evropi, uključuje mlinove čekićare između sušare i prese za peletiranje. Tipično je da su ovi mlinovi opremljeni sitima sa perforacijom rupa od oko 6 milimetara. U zavisnosti od veličine čestica proizvoda koji se ubacuje u postrojenje za mlevenje sa uzvodne linije, mlinovi čekićari zahtevaju unos energije od približno 25 do 35 kWh/t za drobljenje biomase. Tu nisu uključeni troškovi ugradnje te linije, rada i održavanja mlina čekićara. Na kraju, ali svakako i ne najmanje važno, treba spomenuti i rizik od eksplozije prašine i požara, što je svojstveno mlinovima čekićarima, kao i visok nivo buke u radu. Stoga su potrebne skupe zaštitne mere.
Proizvođač mašina iz Reinbeka, Amandus Kahl se decenijama oslanjao na tehnologiju ravne matrice koja ne zahteva suvo mlevenje! Dugo pozicionirana kompanija je rano krenula drugim putem i uspešno je izgradila fabrike za peletiranje bez linije suvog mlevenja za mnoge kupce. Ovaj pristup odražava posebne karakteristike dizajna postrojenja KAHL.
Veličina je bitna!
Kod vlažne drvne sečke, prvi korak obrade je vlažno mlevenje. Korišćenje KAHL mlina za vlažno mlevenje sa ravnom matricom u ovom trenutku omogućava da se odustane od mlina čekićara nakon sušara. KAHL mlin za vlažno mlevenje usitnjava drvnu sečku koristeći efekat dodatnog drobljenja do veličine čestica koja se lako može obraditi u presi za peletiranje sa ravnom matricom. Pošto su mnoge komponente identične, KAHL mlin za vlažno mlevenje i KAHL presa za peletiranje sa ravnom matricom se neznatno razlikuju po dizajnu. Ovo ima svoje prednosti, jer su gotovo isti rezervni i potrošni delovi i mogu se držati jednostavnije na zalihama za obe KAHL tehnologije. Postoje male razlike između nekih delova koji se troše. Primera radi valjci mlina za vlažno mlevenje su znatno širi, a matrica je projektovana sa kratkim cilindričnim kanalima.
Od sečke do peleta: KAHL tehnologija bez suvog mlevenja nudi veliki potencijal za uštedu energije.
Međutim, odlučujuća razlika leži u zdrobljenom proizvodu. Dok materijal usitnjen konvencionalnim vlažnim mlinovima obično ima veoma glatke površine, vlakna proizvedena sa KAHL mlinovima za vlažno mlevenje su znatno više izhabana.
Struktura vlakana proizvedena sa mlinom za vlažno mlevenje je lako vidljiva golim okom. U procesu mlevenja materijal se prethodno zagreva, što značajno smanjuje potrošnju energije u procesu sušenja. Odmah nakon sušenja, vlakna se mogu pretvoriti u pelete u KAHL presama za peletiranje sa ravnom matricom, bez ikakvog gubitka u kapacitetu. Ovi peleti ispunjavaju sve zahteve standarda kao što je EN Plus A1. Presa za peletiranje sa ravnom matricom je još efikasnija ako se još uvek topli proizvod unosi direktno iz sušare (bez međuskladišta, velikih silosa).
Ova metoda osigurava da su ispunjeni i svi ostali parametri zahtevanog kvaliteta peleta, kao što su nasipna gustina, habanje i izdržljivost. Merenja sprovedena u mnogim EN Plus fabrikama peleta to potvrđuju. Zahtevane vrednosti se takođe postižu za super-visokokvalitetne pelete namenjene za gasifikaciju ili za pelete sa velikom zapreminskom gustinom za novu metodu “torefakcija posle peletiranja”.
Proizvod zdrobljen u mlinu za vlažno mlevenje se peletira u presi sa ravnom matricom neposredno nakon izlaska iz sušare.
Zaključak
Glavna prednost tehnologije ravne matrice je mogućnost proizvodnje peleta sa krupnijim česticama, što značajno povećava efikasnost pri preradi vlaknastih materijala kao što je drvo. Sa ovom metodom, upotreba mlinova čekićara za suvo mlevenje između sušare i mlina za pelete više nije potrebna, što pomaže da se izbegnu visoki investicioni troškovi i visoki troškovi energije, rada i održavanja. Kompanija Amandus KAHL decenijama se uspešno oslanja na ekonomičan način proizvodnje peleta korišćenjem tehnologije ravnih matrica bez suvog mlevenja.
Tekst objavljen u časopisu DRVOtehnika, broj 83, jul 2024.