top-tech
Mailing lista
Pošaljite nam svoju E-Mail adresu i dobijaćete redovna obaveštenja u vidu newsletter-a.
Sigurnosno pitanje, molimo saberite dva broja:


N2Q          W       
K 3    K    M1    6KW
SIT   T9Q    O       
J Q    2     7    E8X
GWD         FXL      
Pretraga  
Članci i autorski tekstovi

Podmićivanje i korupcija u šumarstvu

Piše: Mr Dragojlo Blagojević, urednik časopisa DRVOtehnika

Korupcija je sistemska bolest većeg dela sveta

Javna je tajna da se do trupaca u javnim preduzećima šumarstva, uz redovne ugovore i uplatu, dolazi uz obavezno podmićivanje. Šumari se ponašaju monopolistički i smeta im činjenica što drvoprerađivači traže transparentniju raspodelu sirovine. Dobro je poznato da drvoprerađivači, kada god imaju priliku, upravo govore o problemima vezanim za raspodelu sirovine, a sve više se govori i o korupciji u šumarstvu uopšte. Šumari ignorišu rasprave na ove teme, ignorišu skupove sa drvoprerađivačima u našoj zemlji, a pre epidemije korona virusa, obično tri visoko pozicionirana službenika iz Direkcije JP Srbijašume su, obavezno godinama prisustvovali na konferenciji hrvatskih drvoprerađivača u Opatiji, provodeći više vremena u bazenu nego na sesijama ovog skupa, a na 4. Konferenciju Drvna industrija i šumarstvo Srbije, koja je u aprilu 2019. održana u Kragujevcu, niko od predstavnika naših javnih preduzeća šumarstva nije bio prisutan. Ta praksa je počela nakon prve konferencije koja je održana u Vrnjačkoj Banji, aprila 2016. godine. Tada su šumari imali aktivno učešće, ali se jedan od uticajnih, a netaktičnih, izvršnih direktora JP Srbijašume ozbiljno ljutio na dobronamerne kritike vezane za praksu raspodele sirovine i korupciju u šumarstvu. Nakon toga neki od kritičara su imali ozbiljan problem dalje isporuke dogovorene količine drvne sirovine...

To je stanje i situacija u kojoj se šumari postavljaju monopolistički, a drvoprerađivačima ostaje da se snalaze kako ko zna i ume. Veći deo njih nađe neku vezu i uticajnog pojedinca o čemu se taji i za šta je teško pribaviti dokaze, jer se većina slučajeva obavlja bez svedoka, eventualno sa jednim posrednikom, a obe strane su na neki način na dobitku, logično u ovom slučaju na štetu države. Tako je krajem juna na teritoriji Kraljeva uhapšeno 36 osoba zbog postojanja osnovane sumnje da su izvršili krivična dela davanja i primanja mita i zloupotreba službenog položaja prilikom preuzimanja trupaca. Objektivno, to i nije neka vest. Nezakonito korišćenje društvenog položaja i moći radi sticanja sopstvene koristi je stalna praksa u šumarstvu u kojoj retki budu otkriveni i obično prođu sa blagim kaznama. Ovoga puta su u Kraljevu uhapšene sitne ribe… Baš kako to kaže ona narodna: riba smrdi od glave, ali se čisti od repa. Korupcija je, inače, sistemska bolest većeg dela sveta, a na Balkanu je korupcija endemska bolest, kažu stručnjaci, i funkcioniše na svim nivoima, a što je nivo veći, veća je i količina koruptivnog novca. I ma koliko drvoprerađivači javno tražili transparentnost, kad dođu do bilo kog moćnika koji im, uz podmićivanje, obezbeđuje više i kvalitetnije sirovine, onda ga čuvaju i ćute, tako da u toj malverzaciji snose približno istu odgovornost…
Kada se uzmu u obzir činjenice o netransparentnoj raspodeli trupaca, korupciji i mitu, bez kojih se do trupaca iz državnih šuma teško može doći, preprodaji, cenama i izvozu vredne sirovine, kao i činjenica da je rukovodstvo JP Srbijašume odbilo saradnju na projektu koji tretira kriterijume za raspodelu drveta iz državnih šuma Srbije, što znači da im ne odgovara transparentnost i uvid u tokove sirovine, slobodno se može reći da u oblasti trgovine šumskim sortimentima vlada veliki nered i da ga država dugo toleriše.

Tekst je objavljen u časopisu DRVOtehnika, broj 71, jul 2021.