Kuća od drveta u Škotskoj
Novosagrađena porodična kuća na farmi nadomak sela Moniaviv na severozapadu Škotske, izdvaja se po vrlo specifičnoj i nadahnutoj upotrebi drveta, kao i po drugim aspektima striktnog opredeljenja za postulate ekološke arhitekture. Projektant, arhitekta Mark Vagorn (Mark Waghorn), www.markwaghorn.co.uk, proces projektovanja je započeo i završio inspirišući se karakteristikama i logikom samog lokaliteta. Naime, u konstrukciji su korišćeni isključivo lokalni materijali koji su ostavljeni u zatečenom, izvornom stanju (kamen, drvo, travnati krov). Princip iskrenosti u arhitekturi poštovan je kako u domenu materijalizacije, tako i u svim ostalim aspektima projekta – organizaciji prostora, funkcionalnim rešenjima, enterijerskom opremanju. Kuća koristi solarnu energiju, termalnu masu, princip prirodne ventilacije, ima sopstvene arteške bunare za pijaću vodu, grejanje se vrši preko kaljeve peći, a električna energija se dobija iz vetrenjače izgrađene na severnoj strani.
Drvena obloga fasade dobijena je od hrastovih stabala sa farme. Tako je koloritska paleta eksterijera u direktnoj vezi sa lokalitetom – sivkasti-braon kolorit hrasta i kamenih partija i kamen ne odskaču od game i materijalizacije okruženja. Prostor unutar kuće sastojii se iz dve etaže. U gornjoj je smešten prostrani dnevni boravak, a u donjoj je pet spavaćih soba. Veliki drveni prozori (sa trostrukim zastakljenjem) obezbeđuju dovoljnu količinu dnevnog svetla. Nameštaj u kući u celini je izrađen od drveta. Garnitura u dnevnoj sobi poseduje organski, negeometrijski oblik, a njena masivna drvena konstrukcija meblirana je kožom od goveda sa farme. Trpezarijski sto i banket stolice, kao i podna obloga u dnevnoj sobi, izrađeni su od starih, odbačenih železničkih pragova, koji su rezani, obrađivani i polirani od strane lokalnih majstora. Unutrašnje stepenište kojim se dospeva na sprat napravljeno je od dasaka iz štale koje su nekada bile ugrađene u životinjske hranilice.
Kameni zid, načinjen od kamenja prikuljenog tokom raščišćavanja lokaliteta pred izgradnju, koji se proteže zapadnom stranom kuće nastavlja se i unutar nje, u enterijeru dnevne sobe, tvoreći njegovu kičmu u zadnjem delu prostora, da bi na kraju postao eksterijerni zid koji zatvara dvorište. Sa jedne strane kuća je, odličnim sistemom izolacije, zastićena od hladne škotske klime, a sa druge – ona je snažno otvorena i upućena na spoljašnji prostor. Eksterijer i enterijer se, tako, čvrsto prožimaju, isto kao tradicionalno i moderno, staro i novo, istorija i hrabar iskorak u budućnost. Genius loci se prepoznaje i čita u svakom kadru prostora i svakom potezu projekta.
Upotrebljena izolacija u kući predstavlja najnoviji tip izolacije, tzv. eko vunu, koja se dobija od ovčije runske vune i predstavlja potpuno prirodan proizvod čija se tehnologija proizvodnje upravo usavršava u svetu. Vuna upotrebljena za izradu izolacije dobijena je u celosti od ovaca sa ove farme.
Ovaj projekat nastao je pod geslom da se sve što je potrebno za samu kuću i život porodice u njoj nalazi upravo tik pored nje, u njenoj najbližoj okolini, na terenu na kome je ponikla i na mestu porodičnih korena. Zbog smelo i neprikosnoveno primenjene ideje održivog dizajna, iskonske povezanosti sa prirodom i njenim zakonima, principu bespogovorne iskrenosti, ova porodična kuća postavlja nove smernice drvene eko kuće.