Industrija 4.0 u preradi drveta i proizvodnji nameštaja
Razvoj tehnologije je brži nego ikada. Iz godine u godinu sve je intenzivniji odgovor tehnoloških rešenja na već dobroproučene potrebe čoveka, utičući na način komunikacije, rada, učenja i razmišljanja svakog pojedinca. Svrha tehnologije je da igra bitnu ulogu u svakodnevnom životu čoveka poboljšavajući njegov kvalitet.
Industrija 4.0 objavljena je prvi put kao pojam 2011. godine, na sajmu u Hanoveru, gde je radna grupa nemačke vlade istakla ovaj pojam kao preokret konvencionalne, uobičajene ili jednostavne logike proizvodnog procesa.
Podsećamo da je sedamdesetih godina prošlog veka, došlo do razvoja poluatomatskih proizvodnih pogona pomoću elektronike i IT rešenja. Bila je to treća industrijska revolucija.
Četvrta industrijska revolucija ili Industrija 4.0 je pojam koji karakterišu tehnološka rešenja koja su omogućila veće upravljanje proizvodnim sistemima, fleksibilnost proizvodnje i savremeni način distribucije proizvoda. Ona podrazumeva brze promene tehnologije, industrija i društvenih obrazaca i procesa zbog sve veće međusobne povezanosti i pametne automatizacije.
Industrije 4.0 koristi moderne softverske sisteme upravljanja koji raspolažu internet adresom za povezivanje i adresiranje putem interneta. Ovakvim tehnologijama proizvodi i sredstva za proizvodnju (mašine) postaju umreženi i mogu da „komuniciraju”, omogućavajući nove načine proizvodnje i optimizaciju u realnom vremenu. U praksi, danas imamo pametne fabrike opremljene naprednim senzorima, ugrađenim softverima i robotikom, koji prikupljaju i analiziraju podatke i omogućavaju bolje donošenje odluka. Takođe, ovakva rešenja dobijaju svoj pun potencijal kada se podaci iz proizvodnih operacija kombinuju sa operativnim podacima lanca snabdevanja, korisničke službe i drugih sistema preduzeća, kada dolazi do potpuno novih nivoa analize i uvida iz prethodno izdvojenih informacija, pa u tom smislu donošenje adekvatnih odluka.
Stručnjaci tvrde da „neki od očekivanih ishoda ovakve industrijske transformacije, pre svega, jesu smanjenje troškova zaliha 15-20 odsto, povećanje produktivnosti 15-30 odsto, smanjenje perioda prestanka rada mašina 30-50 odsto i povećanje tačnosti predikcija od 85 odsto.“ (Miloš Pavlović, senior business analitičar, Egzakta Advisory)
Robotika i automatizacija u proizvodnji nameštaja
U praksi Industrija 4.0 postoji više od decenije. Dobar primer kompanija koje su uspešno realizovale integraciju pametne fabrike, očekivano, dolazi iz automobilske industrije, ali u razvijenim zemljama zapada, industrija nameštaja, oslonjena na automatizaciju i robotiku, uveliko postaje realnost.
Naša stvarnost, međutim, još uvek znatno zaostaje u smislu oslanjanja na tehnologiju robotike i automatizacije, pa u tom smislu imamo zadovoljstvo i obavezu da kroz ovaj tekst bar delimično informišemo naše čitaoce o industriji 4.0 primenjenoj u preradi drveta i proizvodnji nameštaja.
Gospodin Željko Studen je omogućio vlasniku i uredniku časopisa DRVOtehnika-nameštaj da u Italiji, u tri dana, u prvoj sedmici septembra, posete nekoliko preduzeća u kojima je implementirana i savršeno funkcioniše robotika u sklopu automatizacije. Treba istaći da je u Srbiji, pa i na Balkanu, kao i u delu Rusije, malo drvoprerađivača koji ne poznaju ili koji nisu čuli za Željka Studena, čoveka koji je u Srbiju prvi doneo organizovani sistem distribucije tehnologije mašina sa numeričkom kontrolom za obradu drveta, kamena i stakla...
– To znači da nismo doneli samo proizvod već i kompletan servis koji prati proizvod: servis, obuku i održavanje, finansiranje... Mi smo 6 godina prodavali mašine na kredit bez ikakve garancije, samo na reč i to u momentu kada nije bilo banaka, lizinga, ni sredstava kod naših privrednika. Verovali smo ovom tržištu, našim klijentima i doneli smo odluku da na takav način radimo. Prvi smo uveli besplatan servis za sve Biesse mašine sve vreme dok ih naši klijenti poseduju. Obučavali smo klijente, izlazili na servis u roku 24 do 48 sati, prvi smo uveli magacin rezervnih delova. Dakle, mi smo se uvek trudili da budemo inovativni i lideri u tom poslu – kaže gospodin Studen.
Optimizacija je garancija veće produkcije
– Danas je druga situacija. Naši klijenti su se razvili, imaju tehnologiju, kupili su mašine, sagradili hale, ali sada se nalaze u istorijskom momentu da moraju da se zaustave i da srede proizvodne procese, da ih dovedu do maksimalne optimizacije, a da više ne kupuju dodatne mašine i grade hale, već da postojeće optimizuju kao rezultat rada, produktivnosti, broja zaposlenih, da počnu da koriste digitalna dostignuća u industrijskom razvoju – kaže naš sagovornik.
– Ako automobilska industrija, metaloprerađivači i industrija ambalaže koriste robotiku, zašto mi procese u drvnoj industriji ne bi robotizovali, ubrzali, napravili optimizaciju. To je meni i mom timu sada osnovni cilj. Moj cilj nije prodaja mašina već reorganizacija postojećih firmi, optimizacija proizvodnih ciklusa i protoka materijala. Moja firma radi analizu fabrike i na osnovu toga ustanovimo šta tu možemo digitalizovati. Nakon toga pozivam stručnjake iz mog tima za svaki sektor, pravimo analizu postojeće situacije i predlažemo reorganizaciju. Ja sam koordinator i inicijator, vodim taj posao, ali operativni deo završavaju kompetentni ljudi, ljudi koji to znaju. Bavimo se strategijskim razvojem, konsaltingom, kratkoročno od 3 do 5 ili od 5 do 10 godina. Ja nisam tako veliki stručnjak za velike procese, ali znam ljude koji to jesu, koji to dobro znaju – tvrdi gospodin Studen.
Razgovor u Kompaniji BACCI: generalni direktor Giuseppe Bacci, njegov mlađi brat, direktor prodaje Paolo Bacci, vlasnik časopisa Drvotehnika Dragojlo Blagojević i Željko Studen
– Evropa se nalazi na vrlo jasnoj poziciji sa Industrijom 4.0, a preko 95% naše industrije ne samo da ne uvodi Industriju 4.0 već nije ni motivisana od finansijskih struktura i države, za razliku od zapada gde se kapom i šakom finansiraju projekti u Industriji 4.0.
– Imamo tehnološka dostignuća na svim našim pametnim uređajima, računarima, tabletima, mobilnim telefonima, pametnim satovima, a mi nikako da to implementiramo u drvnoj industriji. To nam je osnovni zadatak da približimo potencijalnim klijentima ta rešenja i taj pristup.
– Kakvu god mašinu da imate, da li je to: Homag, Biesse, SCM, Weinig, ili su to neke kineske mašine, to je stvar klijenata koji tehnologiju kupuje, ali mi tu tehnologiju koju imamo moramo da dovedemo do maksimalne rentabilnosti i proizvodnog kapaciteta uvođenjem tehnoloških koraka u procesu automatizacije. Da dođe do automatizacije protoka materijala, optimizacije korišćenja mašina. Prosečna iskorišćenost mašinskog parka kod naših klijenata ne prelazi 40% od radnog vremena. Zamislite situaciju da 60% vremena mašina čeka da se panel postavi, skine, programira... To su skupe investicije i ne smemo da imamo toliko praznog hoda na mašini.
– A kada govorimo o optimizaciji prostora ne mislimo na optimizaciju u kvadratnim metrima, već i u vertikali. Ne moramo samo po dužini da koristimo taj prostor, moramo da digitalizujemo sve moguće procese kako bi mogli da komandujemo sa softverima i supervizorom iz kancelarije i da komuniciramo sa svim mašinama koje su u proizvodnji i da u svakom momentu znamo gde nam se šta od materijala nalazi u kojim količinama i u kakvom stanju. Moramo približiti pristup i praksu zapadnih proizvođača nameštaja našim klijentima u Srbiji – kaže na kraju našeg razgovora gospodin Željko Studen.
Moramo istaći da nas je, pored tehnologije koju smo imali priliku da vidimo, impresionirala vizija, entuzijazam i energija Željka Studena i iskrena želja ovog čoveka da pokrene promene u organizaciji i tehnološkom razvoju prerade drveta i proizvodnje nameštaja u našoj zemlji i regonu.
Na aerodromu u Bolonji čekao nas je gospodin Željko Studen, naš domaćin sa kojim smo za tri dana u Italiji obišli više firmi i prešli oko 1000 km. Krenuli smo preko Padove i Venecije u oblast Trevizo u kome se nalazi firma PROF S.r.L. koja proizvodi kancelarijski nameštaj i koja ima kompletno automatizovan sistem proizvodnje. PROF S.r.L. je očigledan primer da se i u malim firmama može sprovesti kompletna automatizacija i digitalizacija proizvodnje sa supervizorom koji rukovodi jednom fabrikom gde je zaposleno 7 – 8 proizvodnih radnika, a za taj obim proizvodnje u standardnim situacijama bi radilo sedamdesetak ljudi.
Zatim smo otišli u Mancano kod Udina gde se nalazi sedište firme BACCI AUTOMATION, gde su nam Željko Studen i Maurizio Giorgetti održali prezentaciju i predstavili benefite robotizacije. Iz ove prezentacije smo, između ostalog saznali da firma SCAVOLINI ima šest sortera i da proizvede 150 kuhinja u jednoj smeni. Takođe smo saznali da je kompanija ILCAM svetski lider u proizvodnji frontova i da dnevno proizvede 70.000 frontova. Njihovu kompletnu automatizaciju je sproveo BACCI AUTOMATION gde je instalirano 256 robota.
Sutradan smo se uputili u San Stino di Lavenca u firmu Forma 2000 S.p.A. (www.formacucine.com) koja proizvodi kuhinje i za koju BACCI AUTOMATION radi kompletnu automatizaciju i robotiku.
Predveče smo stigli u Pizu, a sutradan smo otišli u Kašinu, mestu nadomak Pize gde se nalazi sedište firme BACCI GROUP. Ova porodična kompanija je osnovana 1918. godine i bavila se proizvodnjom mašina za obradu punog drveta. O istorijskom razvoju ove kompanije u kojoj radi peta generacija porodice Bacci, govorili su nam generalni direktor Giuseppe Bacci i njegov mlađi brat direktor prodaje Paolo Bacci. Kompanija BACCI je prva proizvela petoosnu CNC mašinu za masiv, a danas je pored proizvodnje CNC mašina visokog kvaliteta i lider među firmama koje implementiraju kompletan sistem automatizacije, digitalizacije i robotike u drvnoj industriji. Šire o ovoj kompaniji naš časopis će pisati u narednom izdanju.
Skeniranjem qr koda možete pogledati video firme PROF S.r.L. gde je potpuno implementirana automatizacija koju je sproveo BACCI AUTOMATION.
PRIPREMILI:
D. Blagojević i N. Jokić