Neizvesnost u drvnom sektoru
"Svako ko ima vlast pada u iskušenje da je zloupotrebi."
Monteskje
I ovoga puta na stranicama našeg časopisa nudimo obilje informacija iz oblasti tehnologije, mašina, opreme, repromaterijala i tržišta vezanog za preradu drveta i proizvodnju nameštaja. Opširno pišemo o oktobarskom Sajmu nameštaja, nekada jednoj od najznačajnijih manifestacija u sferi proizvodnje i distribucije nameštaja, dizajna, drvne industrije i pratećih delatnosti u Jugoistočnoj Evropi. U izuzetno poslovnoj atmosferi održan je i Sajam mašina, alata i repromaterijala za drvnu industriju, o čemu takođe pišemo u ovom izdanju.
Po kvalitetu izrade, materijalu i dizajnu izloženih modela, protekli Sajam nameštaja je bio na nivou prethodne manifestacije, bio je realna slika društvenih prilika, imao je neočekivano mali broj izlagača i pristojnu posetu, ali je i ovog puta posebno osveženje ove manifestacije bila izložba mladih dizajnera…
Veći deo ovog izdanja posvetili smo problemima u preradi drveta i proizvodnji nameštaja uzrokovanih svetskom krizom i smanjenom potražnjom za proizvodima drvnog sektora, a u nedostatku potpunih statističkih pokazatelja za proteklu 2023. godinu podsećamo da je prema podacima PKS u 2022. godini u odnosu na 2021. u preradi drveta zabeležen pad proizvodnje od 11,3%, dok je proizvodnja nameštaja bila manja za 3,5%. Upravo je potražnja za proizvodima drvne industrije zabeležila prvi pad pri kraju prve polovine 2022. godine.
A prema podacima Republičkog zavoda za statistiku u Srbiji je za pet meseci, januar – maj 2023. proizvodnja proizvoda od drveta registrovala pad od 5,1% u poređenju sa prvih pet meseci 2022. godine, a pad od 7,8% zabeležen je u proizvodnji nameštaja. Biće dobro ukoliko se ovi pokazatelji za kompletnu 2023. ne udvostruče, jer je činjenica da se veliki broj država nalazi u krizi, u recesiji ili pred recesijom, da u Evropi dugo bukti rat, da ponovo ratuju Izrael i Palestina, da je svet podeljen i da je na ivici većih sukoba, a sve to zajedno određuje dalje tokove privrede uopšte. Brojna su ograničenja i zastoji u razvoju drvnog sektora i u proizvodnji nameštaja. Kadrovski problemi, nisko interesovanje učenika za zanimanja u preradi drveta, proizvodnji nameštaja i šumarstvu, migraciona kretanja i posebno sistem raspodele sirovine iz državnih šuma, praćen netransparentnošću i korupcijom, ograničavaju razvoj i ozbiljno ugrožavaju drvni sektor, kome, uz smanjen broj očekivanih investicija i manju potražnju za proizvodima od drveta, predstoje teški dani i neizvesnost, tvrde stručnjaci.
Često podsećamo da bi čovek u svemu trebalo da ima meru, jer za sve što nije umereno dođe čas kad šteti i kad se ruši. Imati meru uvek je ravno skromnosti i dobroj nameri, isto kao što nemati meru vodi u oholost, zavist i često u kriminal. I jedna i druga strana mogu čoveku doneti sreću, upravo zato što je sreća subjektivna i što sreću nije lako meriti... Ove stavove povezujemo sa činjenicom da godinama pišemo o jednom obliku korupcije, kriminalnim malverzacijama u šumarstvu vezanim za raspodelu sirovine iz državnih šuma. To činimo i ovoga puta uz rizik da možda opet dobijem pretnje...
Korupcija postoji u svim delovima društva, ali je najprisutnija tamo gde postoje monopol i velika diskreciona ovlašćenja u donošenju odluka, a nedostaju mehanizmi za utvrđivanje odgovornosti pojedinca. U osnovi korupcije je materijalna korist, a ova pojava je rasprostranjena u svim delovima sveta i što je institucionalni sistem slabiji, korupcija je više izražena. Korupcija je u našoj zemlji endemska bolest i funkcioniše na svim nivoima, a što je nivo veći, veća je i količina koruptivnog novca, tvrde stručnjaci. Korupcija, prevara i laž postaju cenjeni, skoro uvaženi i dominantni oblici ponašanja. Za korupciju i privredni kriminal se u ovoj zemlji u proteklim decenijama odgovaralo znatno manje nego što je to praksa zahtevala, a to su jasni indikatori kako funkcionišu tužilaštvo i pravosuđe.