Novosti
Kako povećati korišćenje drveta u jugoistočnoj Evropi
07.06.2014.
11. Drvno-tehnološka konferencija je održana u Opatiji, 02. i 03. juna 2014. godine. DTK predstavlja centralno sektorsko okupljanje drvne industrije i šumarstva u Republici Hrvatskoj i zemljama okruženja.
Ovogodišnja Konferencija bila je podeljena je u četiri tematska bloka:
- Korišćenje sredstava iz EU fondova
- Biomasa i energija iz drveta
- Upotreba drveta u JIE
- Aktualna pitanja drvoprerađivačkog sektora
ZAKLJUČCI I PREPORUKE UŠESNIKA
ZAKLJUČCI:
- Kriza je značajno uticala na drvoprerađivački sektor u jugoistočnoj Evropi i odrazila se na poslovanje mnogih firmi uslovljavajući niz tržišnih promena. Situacija u Hrvatskoj je dodatno pogoršana ukidanjem podrške sektora.
- Saradnja među sektorskim firmama u zemljama JIE ima inicijalna obeležja, a institucionalno povezivanje nije do sada dovelo do stvaranja relevantnijih projekata koji bi se mogli takmičiti na EU nivou.
- Uprkos mnogobrojnim ograničenjima u ovoj industriji i dalje postoji pozitivan investicijski pristup koji je doveo do značajnih ulagačkih i razvojnih projekata kao i poslovnih poduhvata primerenih zemljama s razvijenim šumarstvom i preradom drveta. Predlozi sektorskih stretegija nažalost ne uvažavaju navedene činjenice i izvozne rezultate.
- Ulaskom RH u EU otvorilo se veliko tržište za drvoprerađivačke firme, ali i za mnogobrojne partnere u regionu JIE. To je prilika za koju je preduslov usklađivanje složenih procedura i regulativa, kao i tehniloško prilagođavanje, ali i ojačavanje apsorpcijskih potencijala privlačenja sredstava iz evropskih fondova.
- Sektorske firme i dalje vode proaktivnu poslovnu i marketinšku politiku te generišu snažan razvojni potencijal kako bi osigurale konkurentnost na globalnom tržištu koje je proteklih godina doživelo značajne promene.
- Strani investitori pokazuju zapaženo interesovanje za realizaciju ozbiljnih investicija u drvoprerađivački sektor, posebno u delu proizvodnje energije iz drveta. Većina projekata se bazira na očekivanjima velikih količina sirovine koje dugoročno gledano već sada nema dovoljno. Sirovinu nastalu usled elementarnih nepogoda - ledoloma treba oprezno uvoditi na tržište.
- Proces celokupne konsolidacije ovog sektora je i dalje neizvestan, a za očekivati je da će on biti dovršen u razdoblju od narednih 3 do 5 godina, s znatno izmenjenom strukturom vlasništva u korist stranih investitora.
PREPORUKE - HRVATSKA:
- Supstitucija vertikalne podrške novim programima namenjenim drvnoj industriji.
- Nastavak aktivnosti na donošenju Zakona o preradi drveta.
- Dobijanje posebnog - strateškog statusa u hrvatskoj privredi.
- Nastaviti s procesom unapređivanja odnosa sa Hrvatskim šumama.
- Postignuti sektorski konsenzus oko potrebe jačanja kadrovskog potencijala i reprezentativnosti sektora.
- Učlanjenje u ključne evropske asocijacije, rad u odborima, komisijama i drugim stručnim telima na nivou EU.
PREPORUKE - REGIJA:
- Formalizacija saradnje u regionu kroz potpis sporazuma o saradnji i početak operativnog delovanja na promociji upotrebe drveta, kao i intenzivnije delovanje na razvojnim, tehnološkim i obrazovnim područjima.
- Donošenje zakonske regulative o obavezi ugradnje ekoloških - drvnih proizvoda u javnim nabavkama.
- Revitalizacija projekta "Drvo je prvo" i njegovo proširenje u zemlje JIE, kao i kandidovanje projekta za EU sredstva.
- Uključiti se u postojeće EU programe namenjene većoj primeni inovacija, istraživanja i razvoja, kao i primena "pametnih specijalizacija" i inovativnih proizvoda u drvoprerađivačkom sektoru.
Intenzivniji nastavak aktivnosti na izgradnji regionalne preduzetničke infrastrukture kroz izgradnju sektorskih centara izvrsnosti, laboratorija, specijalizovanih centara za dizajn, te obrazovne i edukacijske infrastrukture.
Opširniji izveštaj o ovoj manifestaciji, kao i svake godine, biće u julskom izdanju časopisa DRVOtehnika.
Izvor: www.drvna-konferencija.hr